Yeme Bozuklukları

Çoğu insan yeme bozukluklarını düşündüklerinde gençleri veya genç yetişkinleri düşünür, ancak küçük çocukları da etkileyebilirler. 12 yaşın altındaki genç kız ve erkek çocuklar arasında yeme bozukluğu oranları son yıllarda artmaktadır, bu nedenle ebeveynlerin ve küçük çocuklarla çalışan herkesin belirtilerin farkına varması önemlidir. Fiziksel büyüme, çocukluğun çok önemli bir bileşenidir ve yeme bozuklukları, çocuğun vücudunda önemli hasara neden olabilir.

Çocuklarda Yeme Bozuklukları Sebepleri ve Riskler

Araştırmacılar çocuklarda yemek yeme problemlerinin neyin yol açtığını bilmiyorlar, ancak çocuklarda yeme bozuklukları ‘nın ortaya çıkma riskini neyin artırdığına dair güçlü bir fikirleri var. Yeme bozuklukları kalıtsal olabilir, bu nedenle bir çocuğun ebeveyni, kardeşi veya başka bir akrabasında yeme bozukluğu varsa, olmayan bir çocuğa göre 7-12 kat daha fazla gelişme olasılığı vardır. Kronik hastalık teşhisi konan çocuklar, özellikle insüline bağımlı şeker hastalığı teşhisi konan çocuklar da daha yüksek risk altındadır. Depresyon, anksiyete ve diğer akıl hastalıkları ile mücadele eden çocuklar da yüksek risk altında olabilir.

Çocuklarda Yeme Bozuklukları Sebepleri ve Riskler

Çocuklarda yeme bozuklukları erken teşhis ve önleme, küçük çocuklarda yeme bozukluklarını tedavi etmenin anahtarıdır. Çocuğunuzun yeme bozukluğu olması için vücut imajına veya kilosuna odaklanması gerekmediğinden, belirtiler genellikle belirsizdir. Çocuğunuzun müdahaleden yararlanabilmesi için bir bozukluğun kriterlerini karşılaması da gerekmez.

Erken uyarı işaretleri şunları içerebilir:

— Mide ağrısı korkusu
— Tatlara veya dokulara karşı isteksizlik
— Aşırı bağırsak hareketleri
— Vücut imajı hakkında endişelenmek

İlerlemiş yeme bozukluğunun belirtileri :

— Yemekten kaçınmak
— Yiyecek porsiyonlarını azaltmak
— Kilo kaybı
— Büyüme eksikliği
— Saç incelmesi
— Ergenliğin gecikmesi
— Kabızlık veya sindirim sorunları
— Yiyecekleri saklamak veya istiflemek
— Ruh hali
— Vücutta ince saç yani kıl büyümesi

Çocuklarda Yeme Bozukluklarının Tedavisi

Küçük çocuklar arasında yemek yeme problemlerini tedavi etmenin birçok bileşeni vardır. Yeniden kilo alma, çocuğun fiziksel ve beslenme sağlığının yeniden sağlanması için önemli bir bileşendir. Ebeveynler ve bakıcılar çocuğun hayatında çok önemli bir rol oynadıkları için, genellikle aile temelli müdahale ve tedavi önerilir. Ebeveynler genellikle çocuğun yeme bozukluğundan kendilerini suçlarlar, bu nedenle ebeveynler çocuklarına yardım etme konusunda kendilerine daha fazla güvenip güçlendiklerinde, sonuç genellikle daha iyidir. Çocuklar ayrıca, kaçındıkları yiyeceklere maruz kalmalarına yardımcı olmak ve yeme ile sağlıklı bir ilişki kurmalarına yardımcı olmak için davranışsal müdahaleler de alabilir. Çocuklarda yeme bozuklukları olan bir ebeveyni iseniz, çocuğunuzun desteklendiğini hissetmenize ve çocuğunuz için en iyi bakımı almanıza yardımcı olmak için çocuğunuzun çocuk doktoruna, beslenme uzmanına veya diğer akıl sağlığı uzmanlarına ulaşmak önemlidir. Rotayı yiyecekle sağlıklı bir ilişki için belirlemek, çocuğunuzun tüm hayatı boyunca fayda sağlayacaktır. Dolayısıyla, bir sorunun olup olmadığından emin olsanız bile, profesyonellere ulaşmak asla zarar vermez.